انواع بيماري هاي مقعدي
درمان بواسیر خفیف

ظاهر بد بواسیرهای خارج آمده یا عفونت توده ‌ی سیاه شده بواسیر لخته ای یا ترمبوزه از خفیف‌ ترین تا شدیدترین عارضه ‌های احتمالی بواسیر به حساب می آید. احتمال ابتلا به کم‌ خونی فقر آهن در بواسیرهای خون‌ریزی دهنده به ویژه بواسیر داخلی هست. به خاطر تغییر شکلی که در رگهای منطقه مقعد ایجاد می شود، احتمال تغییرات غیرنرمال در بقیه سلول ‌های روده ‌ای بیشتر می شود و شخص را در خطر مبتلا شدن به انواع سرطان ‌های روده‌ ای می کند.

عکس بواسیر

 


در اغلب موارد بیماری بواسیر خفیف است و در صورت پیگیری فوری کمتر سبب ایجاد مشکل جدی در شخص می‌ شود. با این حال کم ‌توجهی به درمان مناسب آن باعث ظاهر شدن عارضه های بدی می شود.

ظاهر بد بواسیرهای خارج آمده یا عفونت توده ‌ی سیاه شده بواسیر لخته ای یا ترمبوزه از خفیف‌ ترین تا شدیدترین عارضه ‌های احتمالی بواسیر به حساب می آید. احتمال ابتلا به کم‌ خونی فقر آهن در بواسیرهای خون‌ریزی دهنده به ویژه بواسیر داخلی هست. به خاطر تغییر شکلی که در رگهای منطقه مقعد ایجاد می شود، احتمال تغییرات غیرنرمال در بقیه سلول ‌های روده ‌ای بیشتر می شود و شخص را در خطر مبتلا شدن به انواع سرطان ‌های روده‌ ای می کند.

برخی زمانها عارضه ها، از خود بواسیر ناشی نمی شوند بلکه روش درمان بواسیر باعث عارضه ‌هایی در شخص می شود که عبارتند از:

خونریزی زیاد: برخی مواقع رگها به صورت کامل گرفته نمی ‌شوند و شخص از منطقه رگهایی که خوب مسدود نشده ‌اند دچار خونریزی مقعدی می شود و به صورت توده پرخون ظاهر می شود. اگرچه صدمه به مخاط راست روده در زمان جراحی نیز خود را به صورت خونریزی غیرطبیعی نشان می‌ دهد.

عفونت: به دنبال مراقبت ناکافی و نادرست از ناحیه برش و بخیه مقعد پس از عمل احتمال چرکی شدن محل عمل شده بیشتر می شود. البته شاید عفونت و زخم شدن بواسیر پیش از عمل هم اتفاق بیفتد.

بی‌ اختیاری مدفوع: در برخی مواقع در زمان جراحی به اعصاب حسگر و کنترلی دریچهی مقعد صدمه وارد می شود به طوریکه شخص با عارضه بی‌ اختیاری مدفوع روبه رو می ‌شود. البته این مورد خیلی کم پیش می آید و به احتمال زیاد امکان درست کردن آن با جراحی ‌های دیگر میسر است.

فیستول مقعد: فیستول یک مجرای کوچک و غیر نرمال است که احتمال دارد در زمان جراحی با بی ‌احتیاطی پزشک بین مجرای مقعد با سطح پوست خارجی آن یا داخل واژن زنان به وجود بیاید. با توجه به ناحیه فیستول امکان درز مدفوع از سطح پوست یا واژن هست.

آلرژی: احتمال دارد شخص به ماده های تشکیل‌دهنده داروهای موضعی منطقه مقعد آلرژی داشته باشد و دچار خارش یا قرمزی شود.
ترمبوز وریدی مقعد: احتمال پدید آمدن لخته خون در رگهای وریدی مقعد به دنبال یک روش درمانی به اسم اسکلروتراپی هست.

درمان قطعی بواسیر توسط کلینیک سامان

با این گفته ها بهتر است شخص پیش از انتخاب روش درمانی برای درمان بواسیر خفیف عارضه های هر یک از آنها را از پزشک خود جویا شود، بعد با آگاهی بیشتر و با کمک پزشک متخصص خود درمان بواسیر مناسبی را برای خود را انتخاب کند.

همواره دیدن ناحیه صدمه دیده نخستین مرحله عملی برای تشخیص بیماری ‌ها است. نشان دادن مقعد به پزشک برای خیلی از اشخاص خجالت آور است، برای همین خیلی از بیماران بواسیر از مراجعه به پزشک اجتناب می نمایند و ترجیح می‌ دهند با بیماری خود بسازند و بسوزند.

پزشک در نخستین ملاقات ابتدا شرح ‌حالی دقیق از نشانه های بیمار و سابقه‌ بیماری ‌های دیگر او می گیرد. دادن شرح حال دقیق توسط بیمار و شرح کامل علائم می‌ تواند کمک زیادی به سرعت تشخیص بیماری یا نوع آن نماید. بعد پزشک با معاینه فیزیکی منطقه مقعد می‌ تواند تا حدودی مبتلا شدن فرد به بواسیر را تشخیص دهد. در صورت تردید به درونی بودن بواسیر احتیاج به معاینه با انگشت و همینطور برای تأیید آن، کمک گرفتن از سایر روش ‌ها است.

رنگ خون خارج شده از مقعد هم می‌ تواند به تشخیص بهتر کمک‌ کند، چون غالباً خون سیاه علامت خونریزی در ناحیه های فوقانی دستگاه گوارش و روده‌ها است و خون روشن علامت نزدیکی ناحیه خونریزی به مقعد است. البته همیشه نمی توان گفت خون قرمز روشن علامت بواسیر است و برای تشخیص قطعی باید معاینه زیادی انجام شود. خونریزی افزون بر بواسیر می ‌تواند علامت بقیه بیماری ‌های گوارشی مثل برجستگی‌ های گوشتی، توده ‌های خوش‌خیم یا بدخیم، بیماری التهابی روده باشد. مخلوط یا جدا بودن خون از مدفوع هم یک علامت دیگر برای داشتن بواسیر است چون غالبا خونریزی بواسیر جدا از مدفوع بیرون می آید.

در بررسی با انگشت پزشک با انگشت پوشیده با دستکش و آغشته به ژل برای کم کردن درد معاینه، درون مقعد را لمس می ‌کند. لمس هر توده و یا برآمدگی غیر عادی پزشک را ملزم به انجام معاینات بالینی دیگر می کند.

بسته به تشخیص پزشک، کولونوسکوپی (در کولونوسکوپی با استفاده از وارد کردن یک لوله‌ی باریک دارای دوربین به درون مقعد داخل آن را مشاهده می‌کنند.) برای مشاهده تمام روده‌ و یا سیگموئیدوسکوپی برای دیدن بخش پایانی راست روده درخواست می ‌شود. سن بیمار در تصمیم پزشک بی‌ تأثیر نیست. برای اطمینان در افراد سالخورده نیاز به بررسی گسترده ‌تر و دقیق ‌تر است.

در نهایت پزشک با مشاهده درون مجرای مقعد و روده و مطابقت علائم بیمار با معاینه های خود به تشخیص بیماری بواسیر و حتی نوع آن پی می برد. تشخیص درست نوع بیماری بواسیر برای انتخاب روش درمانی مناسب خیلی مهم است. بهبودی کامل زمانی حاصل می شود که پزشک بیماری را به درستی تشخیص داده باشد.

منبع: کلینیک سامان

(0) نظر
برچسب ها : بواسیر, درمان بواسیر, درمان بواسیر با لیزر, از بین بردن بواسیر, علائم بواسیر
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته اول خرداد 1398 هفته سوم بهمن 1397 هفته اول بهمن 1397 هفته دوم آذر 1397 هفته اول آذر 1397 هفته اول آبان 1397 هفته دوم مهر 1397 هفته اول مهر 1397 هفته دوم شهریور 1397 هفته اول شهریور 1397 هفته سوم مرداد 1397 هفته اول مرداد 1397 هفته سوم تیر 1397 هفته اول تیر 1397
موضوعات
بواسیر (13) بیماری های مقعدی (9) شقاق (5) کیست مویی (4) هموروئید (3) فیستول (3) خون در مدفوع (3) آبسه مقعدی (2) ورم مقعدی (1) لیفت سینه (1) بدون موضوع (41)
صفحه ها
درباره ما
فیدها
لینک ها
سئو خونریزی مقعدی بدون درد نشانه چیست ؟ درمان بواسیر درمان بواسیر با لیزر درمان قطعی بواسیر هایفوتراپی پروتز سینه قیمت پروتز سینه عوارض درمان شقاق با لیزر لیپوساکشن صورت درمان شقاق مزمن کرایولیپولیز قیمت دکتر زگیل تناسلی زگیل تناسلی چیست درمان زگیل تناسلی در مردان درمان با لیزر زگیل تناسلی زگیل مقعدی خفیف درمان زگیل واژن باربری غرب تهران باربری شرق تهران باربری همتا بار باربری تهران هزینه درمان بواسیر با لیزر
بواسیر
درمان فوری درد بواسیر درمان قطعی بواسیر آیا بواسیر درمان قطعی دارد؟ روش های درمان بواسیر تاریخچه بواسیر آیا بواسیر باعث سرطان می شود؟ آیا بواسیر ارثی است؟ علت بواسیر چیست بواسیر چیست؟ بواسیر شقاق در بارداری شقاق مقعدی چیست؟ علائم شقاق درمان شقاق مقعدی نوزاد درمان خانگی شقاق درمان شقاق درمان شقاق با لیزر علائم هموروئید علت ایجاد کیست مویی کیست مویی چیست؟ درمان خانگی بواسیر درمان قطعی بواسیر درمان بواسیر بواسیر چیست
کیست مویی
درمان کیست مویی با لیزر عمل کیست مویی کیست مویی در طب اسلامی کیست مویی بدخیم کیست مویی مقاوم چیست؟ کیست مویی در پشت علت ایجاد کیست مویی کیست مویی
هموروئید
هموروئید هموروئید چیست؟ علائم هموروئید انواع هموروئید هموروئید داخلی — هموروئید اینترنال هموروئید خارجی — هموروئید اکسترنال هموروئید در بارداری آیا هموروئید خطرناک است؟ اگر هموروئید درمان نشود؟ هموروئید بدون خونریزی
شقاق
شقاق شقاق چیست درباره شقاق مقعدی شقاق مزمن شقاق در کودکان شقاق در بارداری علائم شقاق علت شقاق روش های درمان شقاق مقعدی
بیماری های نشیمنگاه
بیماری نشیمنگاه انواع بیماری های مقعدی بیماریهای مقعدی بیماریهای مقعدی در زنان بهترین دکتر بیماریهای مقعدی درمان بیماریهای مقعدی فوق تخصص بیماریهای مقعدی کلینیک سامان ورم مقعدی ورم مقعدی چیست علت ورم مقعدی بهترین دکتر بیماریهای مقعدی درمان بیماریهای مقعدی فوق تخصص بیماریهای مقعدی درمان بیماریهای نشیمنگاه انواع بیماریهای نشیمنگاه کلینیک بیمارهای نشیمنگاه بیماریهای مقعدی
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11705
تعداد نوشته ها : 66
تعداد نظرات : 0
X